Wizja
D3 – to proces stworzony na podstawie 20-letniego doświadczenia zawodowego oraz wiedzy o psychologii i socjologii architektury. Podstawą stworzenia procesu D3 była potrzeba lepszej organizacji pracy oraz chęć pokazania odbiorcom, że architektura to nie tylko materia ale przede wszystkim emocje. Architektura nie jest, ona się „dzieje”.
Psychologia architektury to nauka o oddziaływaniu człowieka na przestrzeń oraz przestrzeni na człowieka. Wielu wybitnych architektów, socjologów czy psychologów mówi o energii przestrzeni, o jej istotnym wpływie na samopoczucie, nastrój, a także stan zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Sposób zagospodarowania przestrzeni naszego otoczenia (w pracy i w domu) ma duży wpływ na nasze relacje, jakość życia oraz efektywność działania.
Projektując przestrzeń określamy trzy główne składowe architektury: funkcję, formę i energię – tak zwany „duch miejsca”.
Funkcję określają nam potrzeby egzystencjonalne człowieka i czas w jakim tworzy się dana przestrzeń (historia, tradycja, kultura, polityka, rozwój cywilizacji czy relacje społeczne).
Formę tworzą proporcje, żywioły (materia) i finanse (możliwości).
Energia przestrzeni czyli nieuchwytny „duch miejsca” to nic innego jak odbieranie poprzez zmysły bodźców zewnętrznych powodujących tworzenie się określonych emocji w danym miejscu. To najtrudniejsza część składowa w projektowaniu. Najtrudniejsza a zarazem najważniejsza. Emocje towarzyszą nam nieustannie i to one decydują o naszych wyborach, samopoczuciu i zdrowiu. Czy nam się to podoba czy nie, to emocje a nie pieniądz rządzą światem (pieniądz jest tylko narzędziem).
Zatem projektowanie emocji w przestrzeni to poważne wyzwanie. Proces D3 ma ułatwić pracę architektom i pomóc zauważyć potrzeby emocjonalne odbiorcy przestrzeni.
Nowoczesne technologie i pęd cywilizacyjny coraz częściej mają większy wpływ na projektowanie niż natura człowieka i jego faktyczne potrzeby. Moda i wykreowane sztucznie żądze często biorą górę. Jednak krótki jest żywot fałszywej prawdy. Na końcu każdy z nas dochodzi do swoich szczerych emocji i realnych potrzeb.
Projektując należy zawsze pamiętać o odbieraniu przestrzeni poprzez zmysły, zwłaszcza jeśli jest to spersonalizowana przestrzeń. Każdy odbiorca jest inny i inaczej filtruje otoczenie.
D3 jest procesem empirycznego tworzenia koncepcji projektowej na podstawie głębokich analiz psychologicznych, socjologicznych, społecznych, historycznych, ekonomicznych i przestrzennych.
D3 :
DOWIEDZ SIĘ – analizy, badania, ankiety
DOŚWIADCZ – warsztaty i projektowanie zmysłami
DZIAŁAJ – koncepcja projektowa oparta na świadomych wyborach inwestora/ odbiorcy projektowanej przestrzeni.
Projektant wykorzystując proces D3 oszczędza czas i ma poczucie dobrze wykonanego zadania. Inwestor/odbiorca dzięki procesowi D3 świadomie dokonuje wyborów, ufa architektowi i ma poczucie dobrze wydanych pieniędzy.